Size en yakın ekibimizle, tesisat problemlerinizi hızlı ve uygun fiyatlarla çözüme kavuşturuyoruz.

Size en yakın ekibimizle, tesisat problemlerinizi hızlı ve uygun fiyatlarla çözüme kavuşturuyoruz.

Servis Garantisi

25 yıllık tecrübe

Su israfı nasıl önlenir ? | Yurt Tesisat

Beylikdüzü tesisatçı size beylükdüzünde hizmetvermeye devam etmektedir

Su israfı nasıl önlenir ? | Yurt Tesisat

_su-tasarrufu

su tasarrufu nasıl yapılr

Günlük faaliyetlerimizde özen gösterip basit bir takım önlemler alırsak, hem su israfını hem de su faturamızın kabarık gelmesini önlemiş oluruz.

1. Banyo Yaparken

Evlerimizde suyun miktar olarak en çok kullanıldığı yer banyodur. Banyo sırasında sıcak suyun gelmesini beklerken musluğunuzu çok az açarsanız, kullanılan su miktarını azaltmış olursunuz. Banyo yapmak yerine duş alınız. Böylece yüzde 30 daha az su kullanırsınız. Banyo yaparken ayarlanabilir duş başlığı kullanınız. Bu duş başlığı dakikada en fazla 9-12 litre su tüketirken, diğer başlıklar 25-30 litre su tüketir. Böylece, 5-6 dakikalık banyo sırasında 50-100 litre sıcak su ve o oranda da enerjiyi tasarruf edersiniz. 4 kişilik bir aile günde 3 defa duş yapsa yılda 55 ton su tasarruf eder. Duş alırken sabunlanma esnasında suyu mutlaka kapayınız, çünkü sabunlanırken suya ihtiyacınız yoktur. Bu sayede sudan bir hayli tasarruf edilecektir.

2. Bulaşık Yıkarken

Bulaşık yıkarken eğer elde yıkıyorsanız, bulaşık sırasına uyarak (önce az yağlıları, sonra yağlılar olacak şekilde) bulaşıklarınızı yıkadıktan sonra, durulama için büyükçe bir bulaşık teknesini tercih ediniz. Böylece musluğu açık tutarak yapılan durulama işleminden çok daha az miktarda su tüketmiş olursunuz.

Bulaşık makinesi kullanıyorsanız, su ve elektrik tüketimi minimum olan bir model seçiniz. Kısa süreli yıkama ve durulama özellikli bulaşık makinesi satın alınız. Makineyi yarı dolu veya aşırı dolu halde kesinlikle çalıştırmayınız. Az kirli bulaşıklar için kısa veya ekonomik, düşük sıcaklıklı programı kullanınız. Bulaşıkları 50°’de yıkamanız da mümkündür. Beylikdüzü tesisatçı

Makine çalışırken mümkünse banyo ve mutfakta su kullanmamaya çalışın.

tesisatçı

su tesisatçısı

3. Çamaşır Yıkarken

Çamaşır yıkamada doğru programı kullanmak su tüketimini azaltacaktır. Çamaşır makinelerinin günümüzde su tüketim miktarı modeline göre değişmektedir. Satın alırken enerji
ve su tasarrufu sağlayan, çamaşır yüküne göre su ve enerji kullanan modelleri tercih ediniz. Makinenizi tam dolu iken çalıştırınız. Makineyi tam doldurup çalıştırmak iki kez yarım doldurup çalıştırmaktan daha az su harcar.

4. Tuvalette Su Tüketimi

Öncelikle, evde su kaçağı olup olmadığını tespit ediniz. Banyo ve tuvalette tüketilen su miktarı, evde tüketilen toplam suyun yüzde 70’ini oluşturuyor. 4 kişilik bir aile, 16 litrelik tuvalet rezervuarı ile ayda tuvalette 7 ton su tüketir. Bunun yerine 7 litrelik tuvalet rezervuarı ile hem tuvaleti temizlemek hem de su tüketimini 2,5-3 tona düşürmek mümkündür. Piyasada satılan biri az, diğeri çok su alan, iki hazneli rezervuarlar da su tüketimini azaltır. Rezervuarınızı değiştirmek istemiyorsanız içine su dolu bir şişe koyarak su tüketimini azaltabilirsiniz. Su sızdıran bir rezervuarın harcadığı su sizin harcadığınız sudan fazla olabilir. Bu nedenle rezervuarlarınız da su kaybı olup olmadığına dikkat ediniz.

Beylikdüzü tesisatçı

 

Detaylı bilgi için iletişim veya ustaya sor bölümünden yardım alabilirsiniz….

Sizde yorum yazın..!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *